Utbildning

Läs mer »

Utveckling

Läs mer »

Konferens

Läs mer »

Organisationer på Träcentrum

Flera företag och organisationer har valt att förlägga sin verksamhet till Träcentrum. Här kommer en kort presentation av våra hyresgäster och givetvis länkar till mer information om dem.

Anka & Vaniljsås

Anka & vaniljsås heter företaget som driver restaurang & cafeteria på Träcentrum. De kan erbjuda luncher, middagar, bufféer samt enklare förtäring såsom smörgårstårtor, sallader, smörgåsar, kaffe och kakor m.m. Anka & Vaniljsås har också cateringverksamhet för både stora och små sällskap.

För mer information kontakta Gunilla Sundberg på tel 0380-55 43 36 eller
070-268 54 64.

 

Ergoline arbetar med försäljning av inredning mot offentlig miljö, både för kontor och industri.
Inredningsuppdrag med fokus på design, funktion, ergonomi och miljö i nära samarbete med kund och tillverkare.

För mer information kontakta Karolina eller Benny Larsson på tel 0380-167 33 eller info@ergonomiska.se

 

Elof Hansson Bygg-Gross AB är en av Sveriges ledande byggmaterialgrossister. Vi omsätter cirka 600 miljoner kronor och är cirka 100 anställda på våra anläggningar i Göteborg, Trollhättan, Uddevalla och Karlstad.

Hos oss finns över 5 500 lagerförda artiklar.
Vår totala lagerkapacitet inom bolaget är 20 600 m3 samt 11 600 pallplatser.

Ledstjärnan har alltid varit att ha ett brett sortiment av byggvaror med hög kvalitet, till rätt priser från välkända leverantörer. Vår avsikt med denna internetbutik är att ge våra återförsäljare en ännu bättre service genom att öka vår tillgänglighet!

För med information kontakta Niclas Hegg 070-5898004 eller Daniel Olofsson 070-5502027

 

Nässjö lärcenter erbjuder utbildningar inom Högskola, Yrkeshögskola och Kvalificerad Yrkesutbildning i Träcentrums lokaler. Under 2009 studerar fler än 220 helårsstudenter här.

Utbildningar som pågår 2011/2012

Designkoordinator inom möbel och inredning, 2 år - 400YH
Kvalifiserad försäljning, 2 år - 400 YH
Inköpslogistiker, 2 år - 400 YH
Ombyggnad och renovering för bygghantverkare, 1 år - 200 YH
Produktionsledare för trä- & möbelindustrin, 1 år - 225 YH
Psykiatri, 2 år - 80 KY

Dessutom erbjuder vi flera högskoleprogram och högskolekurser genom Högskolan Höglandet . Ytterligare information om utbildningarna hittar du på hemsidan för Nässjö Lärcenter

Övrig information om Nässjö Lärcenter Martins Sievers


Brinellgymnasiet
Industriprogrammet trä
Elprogrammet
Hantverksprogrammet - Finsnickeri

 

 

Skogsstyrelsen är en statlig organisation som har till uppgift att verka för att våra skogar sköts på ett bra och miljöriktigt sätt enligt de riktlinjer som beslutats av riksdag och regering.

Skogsstyrelserna verkar inom elva regioner och en region omfattar ett eller flera län. Inom varje skogsstyrelse finns ett antal skogsvårdsdistrikt. På Träcentrum finns den personal som arbetar med skogarna inom Höglandetsdistrikt.

Du kan nå dem på telefon: 0380-51 47 34 eller via mail: nassjo@skogsstyrelsen.se

Solberga Trävaruaffär AB

Thomas Frick AB

Thomas Frick AB, Sveriges största leverantör av maskiner till träindustrin och representant för Homag Gruppen finns nu på plats hos Träcentrum. Totalt 800 kvm med 600 kvm utställningsyta med ett 20-tal maskiner i full drift.
Välkomna in eller ta kontakt med någon av våra säljare Anders Grahn, Mikael Björkman eller Björn Nord och planera in ett besök.
Mer information om oss hittar ni på Thomas Frick AB

TerraTec

     

Scandinavien Terra Tec grundades i Sverige för 25 år sedan och har funnits på den norska marknaden i 10 år. Gruppen anses som en av marknadensledande inom geosynteter i Nprden och har under dessa år upparbetat ett gott renommé i branschen.
Totalkoncept
Vår strategi är att kunna erbjuda våra kunder en totallösning inom de områden vi arbetar. Med totalkoncept menar vi att kunna erbjuda och leverera:
* Tekniskt bistånd i form av lösningsförslag, dimensionering, och om så önskas även kompletta tekniska dokument inkl. ansökningshandlingar
* Totalleverantör när det gäller att leverera alla geosynteter och andra produkter som ingår i konstruktionen, med undantag för vanliga massor.
* Installation i det avseendet att vi åtar oss allt från vägledning vis uppstart till komplett entreprenad, onkl. nödvändiga ansökningshandlingar och garantier.
Varumärken som Terra Home, Terra Tex, Terra Wall
Bolaget ägs idag av Cth Geosynteter ASA och Aaltvedt Betong ASA.

Att hyra lokaler på Träcentrum

Det sker ständiga förändringar i våra lokaler och från och till finns det olika möjligheter att hyra utrymme hos oss för längre eller kortare perioder. Om du är intresserad av att veta mer om vilka möjligheter som finns just nu kan du kontakta PO Simonsson tel 0380-55 43 10 för mer information.

Nyheter

Yrkes-SM2012-01-19 | Läs »

Regionsfinal i Yrkes-SM för möbelsnickare2012-01-10 | Läs »

Hantverksprogrammet Finsnickeri - Möbel och Inredning2011-12-06 | Läs »

Tåg till Möbelmässan2011-12-05 | Läs »

Infokväll för årskurs nio2011-11-21 | Läs »

Aktiviteter

 

Stiftelsen Träcentrum Nässjö, Box 174, 571 22 Nässjö, Tel:0380-55 43 00, Fax: 0380-55 43 33, E-post: info@tracentrum.se